Skrzyp polny pod lupą

Ponad siedem lat temu, gdy moi rodzice kupili dom na wsi, przekonałam się na własnej skórze, ile trzeba mieć siły i cierpliwości by uprawiać ogród. Samo przygotowanie ziemi i walka z "chwastami" pochłania spore pokłady energii. Przez pierwszy rok nie mogliśmy się pozbyć perzu i innych "dziadostw", które niszczyły ważne dla nas rośliny.
Jednym z takich chwastów okazał się... skrzyp polny. Z czasem nauczyłam się, że nie wszystkie "niechciane" rośliny, są zupełnie nieprzydatne. Dziś w ogrodzie moich rodziców można spotkać łopian, pokrzywę, skrzyp polny, szparagi (!) i glistnika jaskółcze zielę.
Korzystając z chwili pobytu w domu, postanowiłam nazrywać trochę skrzypu i ususzyć go, by móc korzystać z jego właściwości zimą. 
W tej notce chciałabym się skupić na teorii dotyczącej skrzypu polnego. Moje wykorzystanie tego "zielska" przedstawię Wam w kolejnym wpisie na blogu.

pędy skrzypu polnego zebrane w moim ogrodzieSkrzyp polny słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych i zapobiegającym przedwczesnemu starzeniu.
W medycynie ludowej wykorzystywany był nie tylko do wzmocnienia włosów i paznokci, ale także jako środek zmniejszający potliwość nóg, łagodzący objawy miesiączki, wspomagajacy leczenie trądziku, pielęgnujący cerę tłustą i mieszaną, wzmacniający kości i zwiększający odporność na inkecje bakteryjne i grzybiczne. W Atlasie Ziół autorstwa Emilii Grzędzickiej skrzyp jest opisany jako roślina "zawierająca dużą ilość soli mineralnych, zwłaszcza krzemu i potasu".
Skrzyp polny potocznie nazywany jest jodełką, jedliną, krzemionką kostną, koszczką, sprzączką, chwoszczem, jedlinkami, jedliną polną lub końskim ogonem. Roślina sięga od 7 cm do nawet 30 cm. Często można ją spotkać na wilgotnych łąkach, polach, kartofilskach (u mnie szczególnie je polubił), przydrożach i skarpach kolejowych (tam z wiadomych powodów odradzam zbieranie skrzypu ;).
Roślinę tę możemy wykorzystywać dwojako- zarówno dla celów zdrowotnych, jak i kulinarnych. Jeśli chcemy wprowadzić skrzyp do swojego menu, powinniśmy wczesną wiosną wyszukiwać brunatnych pędów rośliny, które swoim wyglądem przypominają zamkniętą szyszkę.
O wykorzystaniu skrzypu polnego w kuchni pisali:


Natomiast jeśli chodzi o wykorzystywanie skrzypu polnego dla celów zdrowotnych i kosmetycznych, to:
Roślinę można zbierać już w drugiej połowie wiosny, jednak największą ilość krzemionki zawiera od połowy lipca do końca sierpnia. Im bardziej nasza roślina "skrzypki" podczas przydeptania, tym więcej posiada w sobie krzemionki. Zbieramy tylko górne pędy, które suszymy w przewiewnym, zacienionym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza.

Skrzyp polny wykazuje się właściwościami uspokajającymi i przeciwdrgawkowymi, w tym celu można go pić w postaci herbatki. Może być stosowany pomocniczo przy łagodzeniu obfitych miesiączek, hemoroidów, wrzodów żołądka i okrężnicy, krwawienia z nosa i płuc. Świetnie sprawdza się także w postaci kuracji niwelującej potliwość dłoni, czy stóp, jednak skutkuje to wzmonożną moczopędnością. Oprócz wzmacniania paznokci i cebulek włosów, można go wykorzystać przy pielęgnacji skóry. Łagodzi skutki poparzenia, łuszczyzcy, cery naczynkowej. Podczas zapalenia jamy ustnej możne być wykorzystywany w poistaci płukanki.
Jako nalewka lub napar stosowany jest przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, dróg moczowych, chorobach układu moczowego, chorobach układu pokarmowego, stanach pooperacyjnych. Używany profilaktycznie zmniejsza ryzyko miażdżycy tętnic. Z powodzeniem może być stosowany do walki z cellulitem w postaci kąpieli. Stosowany  zewnętrznie zmniejsza opuchliznę nóg, łagodzi zapalenie spojówek, owrzodzenia, pomaga walczyć z trądzikiem i rozszerzonymi naczynkami na buzi.

Dzięki naparom ze skrzypu polnego zauważyłam u siebie poprawnienie stanu cery po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, wzmocnienie paznokci, zmniejszone wypadanie włosów i zwężenie porów na twarzy (o tym napiszę w stanępnej notce).

Bardzo ważne!

Naparu ze skrzypu polnego nie powinny stosować osoby z chorobami nerek i serca. W trakcie kuracji skrzypem polnym zalecana jest suplementacja  B1, ponieważ długotrwałe stosowanie skrzypu polnego może doprowadzić do jej niedoboru!

A wy, jakie macie doświadczenie związane z używaniem skrzypu polnego?

Komentarze

  1. Mogę potwierdzić, że skrzyp polny i pokrzywa wspaniale wpływają na włosy, skórę i paznokcie, pić nie jestem w stanie, ale stosuję Bio – Silica Max wzbogaconą ekstraktem z pokrzywy, która też doskonale wspomaga włosy. Działa świetnie, nadrabia wszystkie niedobory związane z procesami starzenia. Lepiej na mnie wpływa niż jakikolwiek zabieg kosmetyczny.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty